Littelfuse 0239.750HXE
0239.750HXE picture photo
Mfg. Part Number
0239.750HXE
Brief Description
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.750HXE.pdf
Availability of 0239.750HXE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0239.750HXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.750HXE
Internal Part NumberEIS-0239.750HXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series239
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t5.57
ApprovalsCSA, K-MARK, METI, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.453 Ohm