Littelfuse 0239.750MRET1P
0239.750MRET1P picture photo
Mfg. Part Number
0239.750MRET1P
Brief Description
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.750MRET1P.pdf
Availability of 0239.750MRET1P
QUANTITY
0239.750MRET1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.750MRET1P
Internal Part NumberEIS-0239.750MRET1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series239
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t5.425
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.471 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.750MRET1P
Related Links0239.75, 0239.750MRET1P Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.750MRET1P Details Description
Related parts for 0239.750MRET1P
FIXED IND 1MH 4.4A 183 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 16-SOIC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 9V datasheet.pdf
CONN TAB 24-20AWG .110 TIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
UNIVERSAL DEVICE HOLDER (25) datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 400A CHASSIS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf