Littelfuse 0239.750VXEP
0239.750VXEP picture photo
Mfg. Part Number
0239.750VXEP
Brief Description
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.750VXEP.pdf
Availability of 0239.750VXEP
QUANTITY
0239.750VXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.750VXEP
Internal Part NumberEIS-0239.750VXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series239
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t5.425
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm)
DC Cold Resistance0.471 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.750VXEP
Related Links0239.7, 0239.750VXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.750VXEP Details Description
Related parts for 0239.750VXEP
BATTERY PACK NIMH 9.6V 2100 MAH datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC IF PROCESSOR MULTISTD 48-LQFP datasheet.pdf
LED DISPLAY 7-SEG RED 2-DIGIT CC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SWITCH SNAP 5A SPDT .187 QC datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 225MA 1.1 OHM datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 5A HLD datasheet.pdf