Littelfuse 0239.800MXEP
0239.800MXEP picture photo
Mfg. Part Number
0239.800MXEP
Brief Description
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.800MXEP.pdf
Availability of 0239.800MXEP
QUANTITY
0239.800MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.800MXEP
Internal Part NumberEIS-0239.800MXEP
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating800mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t7.565
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm)
DC Cold Resistance0.4155 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.800MXEP
Related Links0239.8, 0239.800MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.800MXEP Details Description
Related parts for 0239.800MXEP
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 30NH 200MA SMD datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 230V datasheet.pdf