Littelfuse 023901.6MXEP
023901.6MXEP picture photo
Mfg. Part Number
023901.6MXEP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
023901.6MXEP.pdf
Availability of 023901.6MXEP
QUANTITY
023901.6MXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 023901.6MXEP
Internal Part NumberEIS-023901.6MXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series239
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.6A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t30.43
ApprovalsCE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm)
DC Cold Resistance0.1205 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)023901.6MXEP
Related Links023901, 023901.6MXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
023901.6MXEP Details Description
Related parts for 023901.6MXEP
CORD PATCH BANANA PLUG 18" WHITE datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 10-MSOP datasheet.pdf
SHARP BENT 30DEG TIP 0.5MM 700 datasheet.pdf
LL,OTDR,62.5,MTRJ-SC datasheet.pdf
CABLE ASSY PLUG-PLUG 10" datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
IC PROC LPSTSAR 2.4GHZ USB 40QFN datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf