Littelfuse 023901.6MXP
023901.6MXP picture photo
Mfg. Part Number
023901.6MXP
Brief Description
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
023901.6MXP.pdf
Availability of 023901.6MXP
QUANTITY
023901.6MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 023901.6MXP
Internal Part NumberEIS-023901.6MXP
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.6A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t30.43
ApprovalsCE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.1205 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)023901.6MXP
Related Links02390, 023901.6MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
023901.6MXP Details Description
Related parts for 023901.6MXP
CAP CER 2700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC 1.5KE datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 10DFN datasheet.pdf
CAP CER 6PF 6.3KV C0H RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH SPDT GOLD 50V datasheet.pdf