Littelfuse 0242.050HAT1
0242.050HAT1 picture photo
Mfg. Part Number
0242.050HAT1
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 50MA 250V RED BARRIER AXL
Datasheet Download
0242.050HAT1.pdf
Availability of 0242.050HAT1
QUANTITY
0242.050HAT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0242.050HAT1
Internal Part NumberEIS-0242.050HAT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
Series242
Fuse TypePower Cross/Barrier Network
Voltage - Rated250VAC, 250VDC
Current50mA
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.119" Dia x 0.331" L (3.02mm x 8.40mm)
Mounting TypeThrough Hole
ColorRed
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Melting I²t0.000103
DC Cold Resistance11.340 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0242.050HAT1
Related Links0242.0, 0242.050HAT1 Datasheet, Littelfuse Distributor
0242.050HAT1 Details Description
Related parts for 0242.050HAT1
TRANS PNP 60V 1A TSMD3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
TERMINAL,R PVF2 PG 6 1/4 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 15A 200V 1PH KBPC-W datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 1.2KV RAD datasheet.pdf
2 POS KEY, AUTO LEFT MTL datasheet.pdf