Littelfuse 0242.080HAT1
0242.080HAT1 picture photo
Mfg. Part Number
0242.080HAT1
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 80MA 250V GRN BARRIER AXL
Datasheet Download
0242.080HAT1.pdf
Availability of 0242.080HAT1
QUANTITY
0242.080HAT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0242.080HAT1
Internal Part NumberEIS-0242.080HAT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
Series242
Fuse TypePower Cross/Barrier Network
Voltage - Rated250VAC, 250VDC
Current80mA
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.119" Dia x 0.331" L (3.02mm x 8.40mm)
Mounting TypeThrough Hole
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Melting I²t0.000214
DC Cold Resistance8.19 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0242.080HAT1
Related Links0242.0, 0242.080HAT1 Datasheet, Littelfuse Distributor
0242.080HAT1 Details Description
Related parts for 0242.080HAT1
CONN HEADER .100 DUAL R/A 44POS datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 50MA SNT6A datasheet.pdf
RES MO 1W 48.7K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 12W SGL 5V OUT DIP24 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 1.27MM T/H datasheet.pdf