Littelfuse 0251.062NRT2
0251.062NRT2 picture photo
Mfg. Part Number
0251.062NRT2
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 62MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0251.062NRT2.pdf
Availability of 0251.062NRT2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0251.062NRT2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251.062NRT2
Internal Part NumberEIS-0251.062NRT2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating62mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.000113
ApprovalsCSA, QPL, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance7 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251.062NRT2
Related Links0251.0, 0251.062NRT2 Datasheet, Littelfuse Distributor
0251.062NRT2 Details Description
Related parts for 0251.062NRT2
CAP FILM 8200PF 2% 16VDC 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 5100PF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OUTLET NEMA5-15R SNAP-IN DUPLEX datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST HEX 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FEP TEFWIRE BK 500' datasheet.pdf
Connector Header 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf