Littelfuse 0251.125MRT1L
0251.125MRT1L picture photo
Mfg. Part Number
0251.125MRT1L
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0251.125MRT1L.pdf
Availability of 0251.125MRT1L
QUANTITY
0251.125MRT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251.125MRT1L
Internal Part NumberEIS-0251.125MRT1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.00174
ApprovalsCSA, QPL, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance1.7 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251.125MRT1L
Related Links0251.1, 0251.125MRT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
0251.125MRT1L Details Description
Related parts for 0251.125MRT1L
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LME49713MA datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf