Littelfuse 0251.375MXL
0251.375MXL picture photo
Mfg. Part Number
0251.375MXL
Brief Description
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0251.375MXL.pdf
Availability of 0251.375MXL
QUANTITY
0251.375MXL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251.375MXL
Internal Part NumberEIS-0251.375MXL
Standard Package1,000
SeriesPICO® II 251
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating375mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.0296
ApprovalsCSA, QPL, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.395 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251.375MXL
Related Links0251., 0251.375MXL Datasheet, Littelfuse Distributor
0251.375MXL Details Description
Related parts for 0251.375MXL
FUSE GLASS 1.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 5ppm 12.5pF 65 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, Flat Lead (3 Leads) datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 7.5MM datasheet.pdf
RES 0.243 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC MODULE DC/DC CONV 10A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
R/A PLUG, 3.81MM, BLACK, 6 POSN datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf