Littelfuse 0251.500MRT1
0251.500MRT1 picture photo
Mfg. Part Number
0251.500MRT1
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0251.500MRT1.pdf
Availability of 0251.500MRT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0251.500MRT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251.500MRT1
Internal Part NumberEIS-0251.500MRT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.0598
ApprovalsCCC, CSA, QPL, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.28 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251.500MRT1
Related Links0251.5, 0251.500MRT1 Datasheet, Littelfuse Distributor
0251.500MRT1 Details Description
Related parts for 0251.500MRT1
CONN HEADER 3POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf