Littelfuse 0251.500MRT1L
0251.500MRT1L picture photo
Mfg. Part Number
0251.500MRT1L
Brief Description
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0251.500MRT1L.pdf
Availability of 0251.500MRT1L
QUANTITY
0251.500MRT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251.500MRT1L
Internal Part NumberEIS-0251.500MRT1L
Standard Package1,000
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.0598
ApprovalsCCC, CSA, QPL, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.28 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251.500MRT1L
Related Links0251.5, 0251.500MRT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
0251.500MRT1L Details Description
Related parts for 0251.500MRT1L
JUMPER-H1502TR/A2015A/H1502TR 6" datasheet.pdf
RES SMD 2.61M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
3.96MM W/W REC HSG datasheet.pdf
VARISTOR 54.5V 180A 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 160MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 17.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf