Littelfuse 0251.500PAT1L
0251.500PAT1L picture photo
Mfg. Part Number
0251.500PAT1L
Brief Description
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0251.500PAT1L.pdf
Availability of 0251.500PAT1L
QUANTITY
0251.500PAT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251.500PAT1L
Internal Part NumberEIS-0251.500PAT1L
Standard Package2,000
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.0598
ApprovalsCCC, CSA, QPL, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.28 Ohm