Littelfuse 0251002.PAT1L
0251002.PAT1L picture photo
Mfg. Part Number
0251002.PAT1L
Brief Description
FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL
Datasheet Download
0251002.PAT1L.pdf
Availability of 0251002.PAT1L
QUANTITY
0251002.PAT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251002.PAT1L
Internal Part NumberEIS-0251002.PAT1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.405
ApprovalsCCC, CSA, PSE, QPL, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.0473 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251002.PAT1L
Related Links025100, 0251002.PAT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
0251002.PAT1L Details Description
Related parts for 0251002.PAT1L
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 350MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED BLUE DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
BOARD SHIELD 1.26X1.26" 1PIECE datasheet.pdf
FOPC,BOA,1DB,SC/UPC,SM,BP datasheet.pdf
RES 360 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf