Littelfuse 0251004.MRT1
0251004.MRT1 picture photo
Mfg. Part Number
0251004.MRT1
Brief Description
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL
Datasheet Download
0251004.MRT1.pdf
Availability of 0251004.MRT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0251004.MRT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251004.MRT1
Internal Part NumberEIS-0251004.MRT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,000
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating4A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t2.45
ApprovalsCCC, CSA, PSE, QPL, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.0204 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251004.MRT1
Related Links025100, 0251004.MRT1 Datasheet, Littelfuse Distributor
0251004.MRT1 Details Description
Related parts for 0251004.MRT1
LED LASER CONV LENS 850NM T-1 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN MINI UHF JACK 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.83V SOT23-5 datasheet.pdf
ELBOW WIREWAY RT ANG 6X6" datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 2.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf