Littelfuse 0251007.MAT1
0251007.MAT1 picture photo
Mfg. Part Number
0251007.MAT1
Brief Description
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL
Datasheet Download
0251007.MAT1.pdf
Availability of 0251007.MAT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0251007.MAT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251007.MAT1
Internal Part NumberEIS-0251007.MAT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,000
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating7A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t10.4
ApprovalsCSA, QPL, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.0105 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251007.MAT1
Related Links025100, 0251007.MAT1 Datasheet, Littelfuse Distributor
0251007.MAT1 Details Description
Related parts for 0251007.MAT1
IC COUNTER 4BIT DECADE 16SOIC datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/4" datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
INDUCTIVE SENSOR M12 4MM NPN NO datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN CIRCULAR PLUG 8 POS SMD datasheet.pdf