Littelfuse 0251007.MAT1L
0251007.MAT1L picture photo
Mfg. Part Number
0251007.MAT1L
Brief Description
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL
Datasheet Download
0251007.MAT1L.pdf
Availability of 0251007.MAT1L
QUANTITY
0251007.MAT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251007.MAT1L
Internal Part NumberEIS-0251007.MAT1L
Standard Package1,000
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating7A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t10.4
ApprovalsCSA, QPL, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.0105 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251007.MAT1L
Related Links025100, 0251007.MAT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
0251007.MAT1L Details Description
Related parts for 0251007.MAT1L
RES SMD 27 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 150V 0606 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 100V datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT-PROT 8-DIP datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 2% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf