Littelfuse 0251007.NRT1
0251007.NRT1 picture photo
Mfg. Part Number
0251007.NRT1
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC AXIAL
Datasheet Download
0251007.NRT1.pdf
Availability of 0251007.NRT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0251007.NRT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251007.NRT1
Internal Part NumberEIS-0251007.NRT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating7A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t10.4
ApprovalsCSA, QPL, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.0105 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251007.NRT1
Related Links025100, 0251007.NRT1 Datasheet, Littelfuse Distributor
0251007.NRT1 Details Description
Related parts for 0251007.NRT1
IC Z8 GP MCU 32K OTP 48SSOP datasheet.pdf
HDR STR SR.100 TP datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERMINAL BLK 16POS 5MM VERT GRN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 910MA 270 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 15A 65VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 10NS 128TQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 40W datasheet.pdf