Littelfuse 025101.5MRT1
025101.5MRT1 picture photo
Mfg. Part Number
025101.5MRT1
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
025101.5MRT1.pdf
Availability of 025101.5MRT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
025101.5MRT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 025101.5MRT1
Internal Part NumberEIS-025101.5MRT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.587
ApprovalsCSA, QPL, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.0823 Ohm