Littelfuse 025101.6MRT1L
025101.6MRT1L picture photo
Mfg. Part Number
025101.6MRT1L
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 125VAC/VDC
Datasheet Download
025101.6MRT1L.pdf
Availability of 025101.6MRT1L
QUANTITY
025101.6MRT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 025101.6MRT1L
Internal Part NumberEIS-025101.6MRT1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.6A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t-
ApprovalsCSA, QPL, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.07 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)025101.6MRT1L
Related Links025101, 025101.6MRT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
025101.6MRT1L Details Description
Related parts for 025101.6MRT1L
CONN EDGECARD 12POS .156 R/A datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOP datasheet.pdf
IC FPGA 201 I/O 256BGA datasheet.pdf
DGTL O-SCOPE 600MHZ 5GS/S 2CH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf