Littelfuse 025102.5MAT1L
025102.5MAT1L picture photo
Mfg. Part Number
025102.5MAT1L
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
025102.5MAT1L.pdf
Availability of 025102.5MAT1L
QUANTITY
025102.5MAT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 025102.5MAT1L
Internal Part NumberEIS-025102.5MAT1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesPICO® II 251
PackagingCut Tape (CT)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2.5A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.721
ApprovalsCCC, CSA, PSE, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.036 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)025102.5MAT1L
Related Links025102, 025102.5MAT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
025102.5MAT1L Details Description
Related parts for 025102.5MAT1L
IC 14STAGE BINARY COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.61 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 260MA 550 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
BLF 5.00HC/24/180 SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIE SET M/5 FRAME TYPE B CRIMP datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf