Littelfuse 025103.5HAT1L
025103.5HAT1L picture photo
Mfg. Part Number
025103.5HAT1L
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
025103.5HAT1L.pdf
Availability of 025103.5HAT1L
QUANTITY
025103.5HAT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 025103.5HAT1L
Internal Part NumberEIS-025103.5HAT1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating3.5A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t1.58
ApprovalsCSA, QPL, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.024 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)025103.5HAT1L
Related Links025103, 025103.5HAT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
025103.5HAT1L Details Description
Related parts for 025103.5HAT1L
HEAT SHRINK ADH BLK .5" X 4' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1KHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
BRAIDED FIBERGLASS 3/8" 250' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 301 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SL WTW CONN SR OPT A 13POS datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 2-6 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 330 OHM 0606 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC1149CS datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf