Littelfuse 025103.5NRT1L
025103.5NRT1L picture photo
Mfg. Part Number
025103.5NRT1L
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC
Datasheet Download
025103.5NRT1L.pdf
Availability of 025103.5NRT1L
QUANTITY
025103.5NRT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 025103.5NRT1L
Internal Part NumberEIS-025103.5NRT1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating3.5A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t1.58
ApprovalsCSA, QPL, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.024 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)025103.5NRT1L
Related Links025103, 025103.5NRT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
025103.5NRT1L Details Description
Related parts for 025103.5NRT1L
DIP CABLE - HDP14S/AE14M/HDP14S datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
SPARK ARRESTOR TR-362 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 120W datasheet.pdf