Littelfuse 0259.750MX913
0259.750MX913 picture photo
Mfg. Part Number
0259.750MX913
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 125V HAZ LOC UL913 .750A
Datasheet Download
0259.750MX913.pdf
Availability of 0259.750MX913
QUANTITY
0259.750MX913 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0259.750MX913
Internal Part NumberEIS-0259.750MX913
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPICO® 259-UL913 Intrinsically Safe Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPICO® 259
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Voltage - Rated125V
Current750mA
Package / CaseRadial, Can, Horizontal
Size / Dimension0.315" Dia x 0.512" L (8.00mm x 13.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Color-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Melting I²t0.153
DC Cold Resistance0.175 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0259.750MX913
Related Links0259.7, 0259.750MX913 Datasheet, Littelfuse Distributor
0259.750MX913 Details Description
Related parts for 0259.750MX913
RECT BRIDGE 3PH 600V ECO-PAC2 datasheet.pdf
IC BINARY COUNTER/DIV/OSC 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN 400MCM #3/8 AMPOWER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 2009 datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
WASHER FLAT RETAINING 1/4 NYLON datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
20A BUFFER MODULE datasheet.pdf