Littelfuse 0263.062VXL
0263.062VXL picture photo
Mfg. Part Number
0263.062VXL
Brief Description
FUSE BOARD MNT 62MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0263.062VXL.pdf
Availability of 0263.062VXL
QUANTITY
0263.062VXL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0263.062VXL
Internal Part NumberEIS-0263.062VXL
Standard Package5
SeriesPICO® II 263
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating62mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.000192
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance5.5 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0263.062VXL
Related Links0263., 0263.062VXL Datasheet, Littelfuse Distributor
0263.062VXL Details Description
Related parts for 0263.062VXL
CONN HEADER 24POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 22-24AWG GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 18.9KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
SW DIP RECESS RCKR 4POS AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
BRASS 0.250 RECEPTACLE PLATED datasheet.pdf
RES 10.486K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 2.25K OHM 25W datasheet.pdf
WI-FI MODULE 802.11 B/G/N datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 40POS STR SMD datasheet.pdf