Littelfuse 0263.062WAT1L
0263.062WAT1L picture photo
Mfg. Part Number
0263.062WAT1L
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 62MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0263.062WAT1L.pdf
Availability of 0263.062WAT1L
QUANTITY
0263.062WAT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 0263.062WAT1L
Internal Part NumberEIS-0263.062WAT1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 263
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating62mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.000192
ApprovalsUL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance5.5 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0263.062WAT1L
Related Links0263.0, 0263.062WAT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
0263.062WAT1L Details Description
Related parts for 0263.062WAT1L
IDC CABLE- AKN20A/ AE20M / APK20 datasheet.pdf
FAN AXIAL 135X38MM 12VDC TERM datasheet.pdf