Littelfuse 0263.125VXL
0263.125VXL picture photo
Mfg. Part Number
0263.125VXL
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 125MA 250VAC
Datasheet Download
0263.125VXL.pdf
Availability of 0263.125VXL
QUANTITY
0263.125VXL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0263.125VXL
Internal Part NumberEIS-0263.125VXL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5
SeriesPICO® II 263
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating125mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.00231
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance1.75 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0263.125VXL
Related Links0263., 0263.125VXL Datasheet, Littelfuse Distributor
0263.125VXL Details Description
Related parts for 0263.125VXL
IDC CABLE-AKR44G/ AE50G / X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 3A DO201AD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPACER UPPER datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf