Littelfuse 0263.125WRT1L
0263.125WRT1L picture photo
Mfg. Part Number
0263.125WRT1L
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 125MA 250VAC
Datasheet Download
0263.125WRT1L.pdf
Availability of 0263.125WRT1L
QUANTITY
0263.125WRT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 0263.125WRT1L
Internal Part NumberEIS-0263.125WRT1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 263
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.00251
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance1.75 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0263.125WRT1L
Related Links0263.1, 0263.125WRT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
0263.125WRT1L Details Description
Related parts for 0263.125WRT1L
BATTERY PK S-HD 13.5V CSIZE ZINC datasheet.pdf
MULTIVIBRATOR DUAL MONO 16DIP datasheet.pdf
LOCKWASHER INTERNAL TOOTH .622" datasheet.pdf
IC DAC 8BIT VIDEO LOW-PWR 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
RES 0.365 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A AXIAL datasheet.pdf