Littelfuse 0263.250HAT1L
0263.250HAT1L picture photo
Mfg. Part Number
0263.250HAT1L
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 250MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0263.250HAT1L.pdf
Availability of 0263.250HAT1L
QUANTITY
0263.250HAT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 0263.250HAT1L
Internal Part NumberEIS-0263.250HAT1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 263
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0165
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.715 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0263.250HAT1L
Related Links0263.2, 0263.250HAT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
0263.250HAT1L Details Description
Related parts for 0263.250HAT1L
CONN HEADER 60POS 5MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
IC DAC QUAD CALBRTD 12BIT 24SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 38A TO-220AB datasheet.pdf
IC SINGLE-CHIP RF TX 24-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 190MA 3.3 OHM datasheet.pdf
CABLE TIE,#10 SCR.MT,BLK 1PC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
TAGPRINT PRO 3.0 UPGRADE 1/EA datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf