Littelfuse 0263.250HAT1L
0263.250HAT1L picture photo
Mfg. Part Number
0263.250HAT1L
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 250MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0263.250HAT1L.pdf
Availability of 0263.250HAT1L
QUANTITY
0263.250HAT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 0263.250HAT1L
Internal Part NumberEIS-0263.250HAT1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 263
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0165
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.715 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0263.250HAT1L
Related Links0263.2, 0263.250HAT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
0263.250HAT1L Details Description
Related parts for 0263.250HAT1L
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
TXRX ATM/SONET OC-3 2X5 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 55POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE10 M20 datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 670MA 100 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CTV 18C 18#20 SKT PLUG datasheet.pdf
ER 3C 3#8 SKT PLUG datasheet.pdf
Micropower DC-DC Converter Adjustable and Fixed 3.3 V, 5 V, 12 V IC datasheet.pdf