Littelfuse 0263.375MXL
0263.375MXL picture photo
Mfg. Part Number
0263.375MXL
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 375MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0263.375MXL.pdf
Availability of 0263.375MXL
QUANTITY
0263.375MXL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0263.375MXL
Internal Part NumberEIS-0263.375MXL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 263
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0444
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.391 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0263.375MXL
Related Links0263., 0263.375MXL Datasheet, Littelfuse Distributor
0263.375MXL Details Description
Related parts for 0263.375MXL
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC AMPLIFIER ULT LONOISE SOT23-6 datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR 4INPUT ECL 8TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/1V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK W/DIODE 5.2MM datasheet.pdf
IC FPGA 62 I/O 100TQFP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT 100A, 150A, 200A datasheet.pdf