Littelfuse 0263.375WRT3
0263.375WRT3 picture photo
Mfg. Part Number
0263.375WRT3
Brief Description
FUSE BRD MNT 375MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0263.375WRT3.pdf
Availability of 0263.375WRT3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0263.375WRT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0263.375WRT3
Internal Part NumberEIS-0263.375WRT3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
SeriesPICO® II 263
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating375mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0444
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.391 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0263.375WRT3
Related Links0263.3, 0263.375WRT3 Datasheet, Littelfuse Distributor
0263.375WRT3 Details Description
Related parts for 0263.375WRT3
LED 1156 REPLACEMENT WHITE datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +-12V 15W OUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 120MW SSSMINI2 datasheet.pdf
IC FPGA 450 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT MPO-LC 24-PLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CHIP ANTENNA 169MHZ 24X05X1.6 MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf