Littelfuse 0263.500HAT1L
0263.500HAT1L picture photo
Mfg. Part Number
0263.500HAT1L
Brief Description
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0263.500HAT1L.pdf
Availability of 0263.500HAT1L
QUANTITY
0263.500HAT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 0263.500HAT1L
Internal Part NumberEIS-0263.500HAT1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesPICO® II 263
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.084
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.332 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0263.500HAT1L
Related Links0263.5, 0263.500HAT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
0263.500HAT1L Details Description
Related parts for 0263.500HAT1L
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH TOP ROLLR PLNGR SNAP SPDT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 1.3MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
SPACER GEAR REDUCER datasheet.pdf
IC MPU 32BIT I.MX6 800MHZ 400BGA datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf