Littelfuse 026303.5WRT2
026303.5WRT2 picture photo
Mfg. Part Number
026303.5WRT2
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 3.5A 250VAC AXIAL
Datasheet Download
026303.5WRT2.pdf
Availability of 026303.5WRT2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
026303.5WRT2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 026303.5WRT2
Internal Part NumberEIS-026303.5WRT2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 263
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating3.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t2.33
ApprovalsCSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.0224 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)026303.5WRT2
Related Links026303, 026303.5WRT2 Datasheet, Littelfuse Distributor
026303.5WRT2 Details Description
Related parts for 026303.5WRT2
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZR 4MA TSOT-6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 40KOHM 0.01% 0.4W J LEAD datasheet.pdf