CTS Electronic Components 026TB32R101B1B1
026TB32R101B1B1 picture photo
Mfg. Part Number
026TB32R101B1B1
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100 OHM 5W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
026TB32R101B1B1.pdf
Availability of 026TB32R101B1B1
QUANTITY
026TB32R101B1B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 026TB32R101B1B1
Internal Part NumberEIS-026TB32R101B1B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series026
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)100
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchRotary, SPST
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)026TB32R101B1B1
Related Links026TB32, 026TB32R101B1B1 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
026TB32R101B1B1 Details Description
Related parts for 026TB32R101B1B1
CONN HEADER .100 DUAL R/A 26POS datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 2:1 10TQFN datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.52A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONICAL SHARP 1.00MM datasheet.pdf