CTS Electronic Components 026TB32R102B1A1
026TB32R102B1A1 picture photo
Mfg. Part Number
026TB32R102B1A1
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 5W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
026TB32R102B1A1.pdf
Availability of 026TB32R102B1A1
QUANTITY
026TB32R102B1A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 026TB32R102B1A1
Internal Part NumberEIS-026TB32R102B1A1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series026
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)026TB32R102B1A1
Related Links026TB32, 026TB32R102B1A1 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
026TB32R102B1A1 Details Description
Related parts for 026TB32R102B1A1
IC DAC 14BIT SRL W/REF 24-CDIP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 239MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.7PF 100V 0805 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD LP 64-LQFP datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 30-120VAC/DC PNL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC COMP HEX WINDOW W/REF 24-LLP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 4.8A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN FEMALE 24-30AWG TIN datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 357POS GOLD datasheet.pdf