CTS Electronic Components 026TB32R500B1B1
026TB32R500B1B1 picture photo
Mfg. Part Number
026TB32R500B1B1
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 50 OHM 5W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
026TB32R500B1B1.pdf
Availability of 026TB32R500B1B1
QUANTITY
026TB32R500B1B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 026TB32R500B1B1
Internal Part NumberEIS-026TB32R500B1B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series026
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)50
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchRotary, SPST
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)026TB32R500B1B1
Related Links026TB32, 026TB32R500B1B1 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
026TB32R500B1B1 Details Description
Related parts for 026TB32R500B1B1
IC CLK BUFFER 1:9 650MHZ 28PLCC datasheet.pdf
THERMAL PAD 19.5X12.7X2MM datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FEP TEFWIRE OR 500' datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 25V CHA MNT datasheet.pdf