CTS Electronic Components 026TB32R501B1B1
026TB32R501B1B1 picture photo
Mfg. Part Number
026TB32R501B1B1
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 500 OHM 5W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
026TB32R501B1B1.pdf
Availability of 026TB32R501B1B1
QUANTITY
026TB32R501B1B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 026TB32R501B1B1
Internal Part NumberEIS-026TB32R501B1B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series026
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)500
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchRotary, SPST
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)026TB32R501B1B1
Related Links026TB32, 026TB32R501B1B1 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
026TB32R501B1B1 Details Description
Related parts for 026TB32R501B1B1
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 22VC SOT26 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOD523 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A 2MM SMD TIN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 16MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
FEMALE PLUG COVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.016UF RADIAL datasheet.pdf