CTS Electronic Components 026TB32R501B1B1
026TB32R501B1B1 picture photo
Mfg. Part Number
026TB32R501B1B1
Brief Description
POT 500 OHM 5W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
026TB32R501B1B1.pdf
Availability of 026TB32R501B1B1
QUANTITY
026TB32R501B1B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 026TB32R501B1B1
Internal Part NumberEIS-026TB32R501B1B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
TaperLinear
Resistance (Ohms)500
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchRotary, SPST
Power (Watts)5W
Actuator TypeRound
Actuator Length1.000" (25.40mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)026TB32R501B1B1
Related Links026TB32, 026TB32R501B1B1 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
026TB32R501B1B1 Details Description
Related parts for 026TB32R501B1B1
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC PWM CTRLR SYNC BUCK DL 48QFN datasheet.pdf
TWEEZER REMOVAL 22 GA datasheet.pdf
CAP POLY 180UF 20% 63V T/H datasheet.pdf