General Cable 02763.38T.01
02763.38T.01 picture photo
Mfg. Part Number
02763.38T.01
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 2COND 18AWG BLACK 500'
Datasheet Download
02763.38T.01.pdf
Availability of 02763.38T.01
QUANTITY
02763.38T.01 Order Process
Ship out your order
Specifications of 02763.38T.01
Internal Part NumberEIS-02763.38T.01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2
Wire Gauge18 AWG
Conductor Strand16/30
Conductor MaterialCopper, Bare
Jacket (Insulation) MaterialCarolprene
Jacket (Insulation) Diameter0.345" (8.76mm)
Shield Type-
Length500' (152.44m)
Jacket ColorBlack
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Usage-
Conductor InsulationEthylene Propylene Terpolymer Rubber (EPDM)
Jacket (Insulation) Thickness0.030" (0.76mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02763.38T.01
Related Links02763., 02763.38T.01 Datasheet, General Cable Distributor
02763.38T.01 Details Description
Related parts for 02763.38T.01
RES SMD 41.2K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 DIGITAL 24VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 44POS THRUHL datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf