Littelfuse 0283040.U
0283040.U picture photo
Mfg. Part Number
0283040.U
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AUTO 50A 32VDC AUTO LINK
Datasheet Download
0283040.U.pdf
Availability of 0283040.U
QUANTITY
0283040.U Order Process
Ship out your order
Specifications of 0283040.U
Internal Part NumberEIS-0283040.U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPAL™ 283
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating40A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeSlow
Package / CaseAuto Link
Mounting TypeBolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
ColorGreen
Size / Dimension0.898" L x 0.638" W x 0.866" H (22.80mm x 16.20mm x 22.00mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0283040.U
Related Links0283, 0283040.U Datasheet, Littelfuse Distributor
0283040.U Details Description
Related parts for 0283040.U
INSERT FEMALE 42POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 1.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.24 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SYNC FIFO 256X9 15NS 64QFP datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CAP MICA 130PF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf
25POS F PC FILTER 830PF datasheet.pdf