Littelfuse 0285008.MXRP
0285008.MXRP picture photo
Mfg. Part Number
0285008.MXRP
Brief Description
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0285008.MXRP.pdf
Availability of 0285008.MXRP
QUANTITY
0285008.MXRP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0285008.MXRP
Internal Part NumberEIS-0285008.MXRP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series285
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating8A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t224
ApprovalsPSE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0089 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0285008.MXRP
Related Links028500, 0285008.MXRP Datasheet, Littelfuse Distributor
0285008.MXRP Details Description
Related parts for 0285008.MXRP
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 24V datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 5% 150W datasheet.pdf
FAN GUARD METAL 127MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINI TWINAX JACK datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf