Littelfuse 02853.15HXP
02853.15HXP picture photo
Mfg. Part Number
02853.15HXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
02853.15HXP.pdf
Availability of 02853.15HXP
QUANTITY
02853.15HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02853.15HXP
Internal Part NumberEIS-02853.15HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series285
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating3.15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t51.597
ApprovalsPSE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0269 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02853.15HXP
Related Links02853, 02853.15HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
02853.15HXP Details Description
Related parts for 02853.15HXP
CAP CER 220PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
OSC VCXO 148.35164MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 5A QC datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SCREW TERM W/SEMS SCREW-LOOSE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf