Littelfuse 02853.15MXP
02853.15MXP picture photo
Mfg. Part Number
02853.15MXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
02853.15MXP.pdf
Availability of 02853.15MXP
QUANTITY
02853.15MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02853.15MXP
Internal Part NumberEIS-02853.15MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series285
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating3.15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1.5kA
Melting I²t51.597
ApprovalsPSE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0269 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02853.15MXP
Related Links02853, 02853.15MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
02853.15MXP Details Description
Related parts for 02853.15MXP
IC REG LDO 2.5V 0.5A 6WSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC OCXO 26.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf