Littelfuse 0294100.T
0294100.T picture photo
Mfg. Part Number
0294100.T
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AUTO 100A 32VDC AUTO LINK
Datasheet Download
0294100.T.pdf
Availability of 0294100.T
QUANTITY
0294100.T Order Process
Ship out your order
Specifications of 0294100.T
Internal Part NumberEIS-0294100.T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPAL™ 294
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating100A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeSlow
Package / CaseAuto Link
Mounting TypeBolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
ColorBlue
Size / Dimension0.898" L x 0.638" W x 0.866" H (22.80mm x 16.20mm x 22.00mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0294100.T
Related Links0294, 0294100.T Datasheet, Littelfuse Distributor
0294100.T Details Description
Related parts for 0294100.T
MOSFET N-CH 250V 14A TO-220AB datasheet.pdf
Connector Header 33 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC 2.9KHZ FAST PULSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RFI SHIELD FINGER AU 2.75MM SMD datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 600V 85A DO5 datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/04/270GL 1.5 BK datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf