Littelfuse 0294120.T
0294120.T picture photo
Mfg. Part Number
0294120.T
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AUTO 120A 32VDC AUTO LINK
Datasheet Download
0294120.T.pdf
Availability of 0294120.T
QUANTITY
0294120.T Order Process
Ship out your order
Specifications of 0294120.T
Internal Part NumberEIS-0294120.T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPAL™ 294
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating120A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeSlow
Package / CaseAuto Link
Mounting TypeBolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
ColorWhite
Size / Dimension0.898" L x 0.638" W x 0.866" H (22.80mm x 16.20mm x 22.00mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0294120.T
Related Links0294, 0294120.T Datasheet, Littelfuse Distributor
0294120.T Details Description
Related parts for 0294120.T
CAP FILM 0.082UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
PNEUMATIC FML CONN 4MM datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.3A TO277A datasheet.pdf
SNAP SPADE AVIKRIMP (BB-8707-05) datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
BEND RELIEF 1.8MM WHITE datasheet.pdf