Littelfuse 0294120.T
0294120.T picture photo
Mfg. Part Number
0294120.T
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AUTO 120A 32VDC AUTO LINK
Datasheet Download
0294120.T.pdf
Availability of 0294120.T
QUANTITY
0294120.T Order Process
Ship out your order
Specifications of 0294120.T
Internal Part NumberEIS-0294120.T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPAL™ 294
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating120A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeSlow
Package / CaseAuto Link
Mounting TypeBolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
ColorWhite
Size / Dimension0.898" L x 0.638" W x 0.866" H (22.80mm x 16.20mm x 22.00mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0294120.T
Related Links0294, 0294120.T Datasheet, Littelfuse Distributor
0294120.T Details Description
Related parts for 0294120.T
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
COVER FOR HHX FUSEHOLDER BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 3.96MM VERT TIN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263 datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 50K SPI 8DFN datasheet.pdf
IND PB ILLUM RECT BLCK 110V NEON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 860MA 280 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 27NF10% 630VDC RAD datasheet.pdf