Littelfuse 0298175.ZXEH-UL
0298175.ZXEH-UL picture photo
Mfg. Part Number
0298175.ZXEH-UL
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE MEGA 32V UL RATED 175A
Datasheet Download
0298175.ZXEH-UL.pdf
Availability of 0298175.ZXEH-UL
QUANTITY
0298175.ZXEH-UL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0298175.ZXEH-UL
Internal Part NumberEIS-0298175.ZXEH-UL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series298
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating175A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response Time-
Package / CaseAuto Link
Mounting TypeBolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage2kA
Melting I²t168000
ApprovalsUR
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension2.700" L x 0.750" W x 0.390" H (68.58mm x 19.05mm x 9.90mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0298175.ZXEH-UL
Related Links0298175, 0298175.ZXEH-UL Datasheet, Littelfuse Distributor
0298175.ZXEH-UL Details Description
Related parts for 0298175.ZXEH-UL
Connector Header 4 Position 0.197" (5.00mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN TERM BLK 20POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL SMD R/A 18PO datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
ACCY VHDCI CONNECTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf