Vishay/Dale 02C1001JF
02C1001JF picture photo
Mfg. Part Number
02C1001JF
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERM NTC 1.0K OHM 5% 28 AWG RAD
Datasheet Download
02C1001JF.pdf
Availability of 02C1001JF
QUANTITY
02C1001JF Order Process
Ship out your order
Specifications of 02C1001JF
Internal Part NumberEIS-02C1001JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Standard Package500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesC
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C1k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
Operating Temperature-
Power - Max-
Length - Lead Wire1.42" (36.00mm)
Mounting TypeFree Hanging
Package / CaseBead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02C1001JF
Related Links02C1, 02C1001JF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
02C1001JF Details Description
Related parts for 02C1001JF
RSD 3 COMP HLDR W/O DIODE datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 34POS 2MM GOLD datasheet.pdf
ICL 20 OHM 20% 3A 12MM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
WELD CABLE 3/0AWG 600V BLK 1000' datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Board Cutout, Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 5V 0.6A datasheet.pdf
IC I-CODE ILT UNCASED WAFER datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf